REKLAMA
REKLAMA

Obligacje

Niełatwy wybór funduszu obligacji korporacyjnych

Od minus 0,3 proc. do plus 7,3 proc. – to stopy zwrotu funduszy obligacji korporacyjnych za ostatnich 12 miesięcy. W skali 36 miesięcy rozpiętość wyników jest jeszcze większa. Jak dokonać dobrego dla siebie wyboru?
Foto: Bloomberg

Wiele wskazuje na to, że obligacje korporacyjne staną się coraz mniej dostępnym, a przez to także coraz mniej interesującym aktywem z punktu widzenia inwestora indywidualnego. Liczba emisji publicznych spada i ten trend prawdopodobnie się utrzyma. A emisje prywatne (choć także nazywane są obecnie publicznymi, to jednak oferty kierowane są do wąskiego grona nabywców) adresowane są w pierwszej kolejności do inwestorów profesjonalnych, w drugiej do zamożnych inwestorów indywidualnych przez wyspecjalizowane i niezależne domy maklerskie. Oferta rynku pierwotnego jest z punktu widzenia inwestora indywidualnego wąska i trudno dostępna. Pasjonaci, którzy nie są gotowi inwestować kilkuset tysięcy złotych w budowę własnego portfela obligacji, mogą korzystać z oferty rynku wtórnego lub powierzyć swoje środki wyspecjalizowanym funduszom inwestycyjnym. Jednak wybór tego właściwego nie jest prosty.

Korporacyjne z nazwy

Fundusze obligacji korporacyjnych łączy głównie nazwa. Wybór strategii inwestycyjnych jest znacznie szerszy, niż wskazywałaby na to nazwa tej grupy. Znajdziemy tu takie fundusze, w których większość aktywów stanowią obligacje... skarbowe, co wbrew pozorom nie musi okazać się „wyborem bezpieczeństwa". Obligacje skarbowe wyceniane są metodą rynkową, dodanie ich do aktywów oznacza wprowadzenie zmienności do osiąganych stóp zwrotu. Co prawda ostatnie lata były dla rynku obligacji skarbowych bardzo dobre, ale sytuacja – być może – zaczyna się zmieniać. Rentowności są rekordowo niskie, ale inflacja podnosi głowę, co może w przyszłości zagrozić wycenom papierów o stałym oprocentowaniu (a takich jest większość w przypadku papierów skarbowych).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA