Nieruchomości

Boom na nowe domy

Osiedla jednorodzinne. Po lockdownie klienci zapragnęli choćby skrawka prywatnego ogrodu. Popyt na domy na osiedlach deweloperskich rośnie. Rosną też ceny. A ma być jeszcze drożej.

Domy Przy Willowej 2 w podwarszawskiej gminie Raszyn buduje Novisa Development.

Foto: materiały prasowe

Na 307 osiedlach w Polsce deweloperzy oferują 2763 domy – podaje RynekPierwotny.pl. W Warszawie jest 368 ofert w 32 inwestycjach, w Łodzi – 74 w dziesięciu. W Krakowie to odpowiednio – 133 i 14, we Wrocławiu – 150 i 14, w Poznaniu – 98 i dziewięć, w Gdańsku – 49 domów na dziewięciu osiedlach. Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, szacuje, że ponad 80 proc. tych inwestycji to szeregowce. Bliźniaki stanowią ok. 10–12 proc. Odsetek domów wolnostojących, w zależności od lokalizacji, wynosi ok. 5–7 proc.

Bogata oferta

Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że średnia cena mkw. nowego domu to ponad 5,2 tys. zł, niespełna 8 proc. więcej niż rok temu. – Najniższe stawki nie przekraczają 3 tys. zł – mówi Jarosław Jędrzyński. – Z uwagi na różnice w powierzchniach działek porównywalność cen i ofert domów nie jest tak jednoznaczna, jak mieszkań na osiedlach wielorodzinnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.