Polacy stawiają (na) domy

W ciągu dwóch miesięcy br. rozpoczęto w Polsce budowę 33,8 tys. mieszkań, o 12,1 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z obliczeń GUS. Deweloperzy ruszyli ze stawianiem 20,6 tys. lokali, co oznacza 2,4-proc. wzrost rok do roku, a inwestorzy indywidualni 12,3 tys., co oznacza zwyżkę o 31,5 proc.

Publikacja: 21.03.2020 05:00

Polacy stawiają (na) domy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia na budowę, wyniosła 37,3 tys. o 0,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Wynik deweloperów zmniejszył się o 2,5 proc., do 23,3 tys. Przypomnijmy, że w styczniu deweloperzy uzyskali pozwolenie na budowę 11,5 tys. lokali, o 17,8 proc. mniej rok do roku. Kowalscy uzyskali zielone światło na budowę 13,8 tys. lokali, co oznacza 9,8-proc. wzrost.

– Rynek inwestycyjny potwierdza rysujący się już w poprzednich raportach GUS trend coraz silniej rosnącego zainteresowania Polaków indywidualnym budownictwem jednorodzinnym, przy względnej stabilizacji dynamiki budownictwa deweloperskiego. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to postępująca drożyzna lokali deweloperskich jest jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Pandemia może wywrócić jednak statystyki do góry nogami. Zdaniem Jędrzyńskiego nieunikniona wydaje się jakaś forma załamania koniunktury w mieszkaniówce. Należy oczekiwać spadku liczby pozwoleń na budowę i rozpoczynanych inwestycji. ar

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Nieruchomości
Niemiecki PRS na celowniku inwestorów. Jest problem
Nieruchomości
Popyt na mieszkania wystrzelił z dnia na dzień
Nieruchomości
Projekt ustawy o REIT-ach w tym roku? Trwają wstępne prace
Nieruchomości
Popyt na mieszkania jest, ale ograniczany przez wysokie ceny i niepewność
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Nieruchomości
Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Bardzo drogie centra miast
Nieruchomości
REIT-y będą w stanie rozruszać giełdę? Komentują eksperci i sama zainteresowana.