Medycyna i zdrowie

Dobre wieści z Biomedu. Kurs rośnie

Lubelska spółka planuje projekt o wartości 72 mln zł. Pozyskała zagranicznego partnera.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Przed godz. 11 za akcję Biomedu trzeba zapłacić 9,4 zł po wzroście o 11 proc. Rosnący kurs jest reakcją na informację, która napłynęła dziś w trakcie sesji na rynek. Lubelska spółka ma wiążący term sheet z Apogepha Arzneimittel GmbH dotyczący 4,5 mln euro (około 20 mln zł) pożyczki na rozwój produktu leczniczego Onko BCG. Podpisanie umowy jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia finansowania wkładu własnego niezbędnego dla pozyskania środków z dotacji unijnych w wysokości 60 proc. wartości inwestycji, szacowanej na około 72 mln zł, związanej z budową nowego zakładu produkcyjnego.

- Podpisanie term sheetu z Apogepha Arzneimittel GmbH to ważny element, aby spełnić obligatoryjne warunki do pozyskania środków unijnych w wysokości ok. 43,2 mln zł, niezbędnych do realizacji projektu związanego z rozwojem produktu Onko BCG. Przeprowadzone wewnętrznie analizy wskazują na duży stopień rentowności inwestycji. Rozwój produktu Onko BCG to jeden z filarów rozwoju Biomedu, a budowa nowego zakładu uwolni potencjał spółki – podkreśla Piotr Fic, p.o. prezesa Biomedu.

Spółka podkreśla, że na świecie jest deficyt leków o profilu onkologicznym, opartym na szczepie BCG.

- Podpisana umowa cementuje nasz strategiczny alians z Apogepha Arzneimittel. Przypomnę, że nasz partner, będący liderem w Niemczech w dziedzinie urologii, ma wyłączność sprzedaży Onko BCG w Niemczech i Szwajcarii, a także odpowiada za rejestrację produktu tych rynkach - dodaje Fic.

Biomed należy do czołowych producentów produktów BCG. Pomimo działań mających na celu zwiększanie mocy obecnej infrastruktury produkcyjnej, spółka od wielu lat wykorzystuje 100 proc. zdolności produkcyjnych Onko BCG (obecnie ok. 36 tys. opakowań rocznie). Aktualna linia produkcyjna wykorzystywana jest do naprzemiennej produkcji Onko BCG oraz szczepionki przeciwgruźliczej, której Biomed jest wieloletnim dostawcą dla Ministerstwa Zdrowia.

- Realizacja inwestycji związanej z budową nowego zakładu produkcyjnego pozwoli na zwiększenie wydajności o ok. 210 000 opakowań rocznie, co oznacza niemal siedmiokrotne zwiększenie potencjału wytwórczego tego produktu. Naszą ambicją jest zintensyfikowanie mocy wytwórczych Onko BCG do ok. 300 000 opakowań rocznie, a posiadając odpowiednią infrastrukturę spółka może prowadzić na posiadanym przez nią terenie, w zależności od potrzeb, dalszą modułową rozbudowę zdolności produkcyjnych do ponad 1 mln opakowań – dodaje Fic.

Onko BCG to lek stosowany w leczeniu nieinwazyjnego nowotworu pęcherza moczowego. Używany jest jako alternatywa lub wsparcie chemioterapii. Rak pęcherza moczowego znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących nowotworów na świecie, a liczba nowych przypadków wciąż rośnie.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.