Ludzie rynku

Zainteresowanie lokalami jest jak przed lockdownem

– Liczba zapytań o dostępne mieszkania jest na wysokim poziomie, porównywalnym z okresem sprzed lockdownu – mówi w rozmowie z "Parkietem" Sebastian Barandziak, prezes Dekpolu Deweloper

Sebastian Barandziak, prezes Dekpolu Deweloper

Foto: materiały prasowe

W lutym spodziewaliście się, że w całym 2020 r. sprzedacie 400 lokali w rozumieniu umów przedwstępnych, deweloperskich, ale i rezerwacji. Czy pandemia pomiesza szyki? W I półroczu znaleźliście nabywców na 53 lokale, o 77 proc. mniej rok do roku. To bardzo mocny spadek na tle branży...

Jeśli chodzi o sprzedaż, cel na 2020 r. jest aktualny. Musimy mieć jednak na względzie niepewność związaną z pandemią Covid-19. W związku z tym na bieżąco monitorujemy sytuację i aktualizujemy cele, opierając się na najlepszej wiedzy i informacjach z rynku.

Na koniec czerwca w ofercie było tylko 136 lokali. Jak przedstawiają się plany, jeśli chodzi o powiększenie oferty w II półroczu?

W tym miesiącu wprowadziliśmy do sprzedaży dwie nowe inwestycje na Wyspie Sobieszewskiej: Villę Neptun i Lazur Park. Łącznie obejmują one blisko 80 lokali.

W tym roku w planie mamy jeszcze rozpoczęcie kolejnego etapu osiedla Nowe Rokitki (121 lokali), a także zamierzamy wprowadzić do sprzedaży kolejny etap Sol Mariny (130 lokali).

Z prezentacji wynika, że powstanie sporo kameralnych projektów na Wyspie Sobieszewskiej, 15 km od centrum Gdańska. Czy kameralne równa się wysokomarżowe?

W naszej ocenie Wyspa Sobieszewska ma bardzo duży potencjał, jej atrakcyjność bardzo poprawiła budowa mostu. W tej lokalizacji planujemy realizację kilku kameralnych projektów, ale mamy w przygotowaniu również dużą inwestycję Grano Resort.

Na etapie planowania i projektowania naszych inwestycji bierzemy pod uwagę różne kryteria, m.in. lokalizację oraz walory architektoniczne, jednak w głównej mierze skupiamy się oczywiście na możliwej do uzyskania marży.

W kryzysie luksus się sprzeda? Na jakim etapie jest prestiżowy projekt Sol Marina pod Gdańskiem, którego twarzą został właśnie Mateusz Kusznierewicz?

Jak pokazują badania oraz nasze obserwacje z ostatnich kilku miesięcy, klienci w ogóle chętnie inwestują w nieruchomości – nie tylko z segmentu popularnego, ale również z premium. Apartamenty są nabywane jako produkt inwestycyjny, a także jako tzw. second home. Uważamy, że lokalizacja Wyspy Sobieszewskiej jest bardzo korzystna. Wśród naszych klientów jest dużo osób, które poszukują miejsca na odpoczynek z rodziną z dala od zgiełku, a jednocześnie oczekują dobrego połączenia komunikacyjnego z miastem. Stan zaawansowania inwestycji na dzień dzisiejszy to około 30 proc.

Czy słuszne są oczekiwania, że w czasie spowolnienia mieszkania będą wreszcie taniały?

Liczba zapytań o dostępne lokale w sprzedaży jest na wysokim poziomie, porównywalnym do okresu sprzed lockdownu. Widoczne jest jedynie wydłużenie okresu potrzebnego na podjęcie finalnych decyzji o zakupie. Klienci cały czas są zainteresowani mieszkaniami, pod wynajem i na własne potrzeby. Ta proporcja nie uległa znaczącej zmianie w porównaniu z okresem przed epidemią, dlatego nie przewidujemy spadku cen mieszkań.

Co z przekazaniami? W I połowie br. wydaliście klucze do 437 lokali wobec 490 w całym ubiegłym roku. Czy podtrzymujecie plan przekazania 650 lokali w całym 2020 r.?

Tak, podtrzymujemy plany.

Poza apartamentami i mieszkaniami budujecie aparthotele. Jak sobie radzi działający od kwietnia 2017 r. hotel Number One na Wyspie Spichrzów w Gdańsku? Jakie perspektywy widzicie dla hotelu Grano, który właśnie ruszył w tym samym miejscu?

W zeszłym roku hotel Number One wygenerował stopę zwrotu dla inwestorów na poziomie około 8,5 proc., co oceniamy jako bardzo dobry wynik. Warto podkreślić, że podczas lockdownu nadal wypłacaliśmy zyski naszym inwestorom.

W przypadku hotelu Grano zainteresowanie zakupem lokali było wysokie. Aktualnie ta inwestycja jest skomercjalizowana blisko w 100 proc. Oba nasze hotele na Wyspie Spichrzów mają wiele atutów i jesteśmy przekonani, że będą osiągały dobre wyniki w przyszłości. Już dziś widzimy wzrastającą liczbę turystów.

W Warszawie macie działkę pod hotel vis a vis Targów Expo. Przed pandemią wydawał się to świetny ruch, ale dziś hotele dla biznesmenów i rynek wydarzeń, targów i konferencji ma mocno pod górkę. Jaki jest harmonogram tej inwestycji?

Uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, jednak w związku z pandemią rewidujemy pomysł na nieruchomość, dlatego nie jesteśmy teraz w stanie podać konkretnego harmonogramu.

Kiedy ruszy pierwszy projekt mieszkaniowy we Wrocławiu?

W stolicy Dolnego Śląska mamy w przygotowaniu inwestycję przy ulicy Braniborskiej. Rozpoczęcie budowy planowane jest na I kwartał przyszłego roku.

Sebastian Barandziak z notowaną na GPW Grupą Dekpol związany jest od 2013 r. Kieruje biznesem mieszkaniowym, wydzielonym w 2018 r. do spółki Dekpol Deweloper. Wcześniej zasiadał w zarządzie spółki Eco-Armatura II. Studiował na Uniwersytecie Szczecińskim.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.