Lokaty

Depozyty: Pieniądze z lokat terminowych odpływają z banków

W lipcu 2020 r. wartość depozytów gospodarstw domowych spadła o 0,8 mld zł, tj. o 0,1 proc., i wyniosła 942 mld zł.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Zadłużenie gospodarstw domowych spadło o 0,6 mld zł, tj. o 0,1 proc., do wysokości 779,1 mld zł – wynika z danych NBP. Po raz pierwszy spadek wartości lokat terminowych nie został zrekompensowany wzrostem wartości depozytów bieżących, do których zaliczane są konta oszczędnościowe. Z jednej strony może to być efekt większych wydatków. Związanych zarówno z dokonywanymi w czasie pandemii większymi zakupami i remontami, jak i trwającymi wakacjami. Jest jednak i druga strona medalu.

Standardowe oprocentowanie depozytów terminowych i kont oszczędnościowych jest w większości banków bliskie zeru. Trudno, żeby przy wynoszącej 3,1 proc. w lipcu inflacji zachęcały do oszczędzania oprocentowania rzędu 0,5, 0,1 czy nawet 0,01 proc. Nie wygląda na szczęście na to, żeby wzorem niektórych banków zagranicznych nasi kredytodawcy zaczęli pobierać opłaty za lokaty, zamiast wypłacać oprocentowania. Straszą, ale – jak pisaliśmy niedawno – tylko firmy. Za to w poszukiwaniu dochodów gotowi są zapewne wprowadzać prowizje od wszystkiego. Tu mogą ucierpieć posiadacze kont oszczędnościowych. Droższe przelewy, może opłaty za prowadzenie – a wtedy oszczędzanie przy wynoszących 0,01 proc. standardowych odsetkach będzie całkowicie nieopłacalne. Kategoria „depozyty bieżące" zacznie się niedługo składać faktycznie głównie z rachunków bieżących – bo do utrzymywanych na nich środków jest łatwiejszy (i tańszy) dostęp niż do pieniędzy na kontach oszczędnościowych. Standardowe oprocentowania w innych krajach bywają różne – 1 proc., 0,5 proc., 0,01 proc. w Niemczech (inflacja 0,7 proc.), maksymalnie 1,5 proc. we Włoszech (inflacja 0,2 proc.) czy 0,3 proc. we Francji (inflacja 0,5 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.