Kryptowaluty

Bitcoin silniejszy od złota. Jego kurs zbliża się do rekordu

Rosnące zainteresowanie cyfrowymi aktywami ze strony instytucji sprzyja kursom. Nie wszystkie altcoiny jednak zyskują. Analizujemy sześć wybranych wykresów.
Foto: Adobestock

W czwartek cena bitcoina po raz pierwszy od stycznia 2018 r. znalazła się powyżej 16 000 USD. Licząc od początku roku, kapitalizacja najbardziej popularnej kryptowaluty wzrosła już o 120 proc. Dla porównania – złoto jest w tym roku tylko 23 proc. na plusie. Co więcej, jeśli wziąć pod uwagę tylko ostatnie miesiące, to bitcoin i złoto wyraźnie się „rozkorelowały". Otóż od szczytu z 7 sierpnia (2075 USD) cena kruszcu stopniała już o 10 proc., a cena cyfrowego aktywa wzrosła w tym samym czasie o 35 proc.

Bitcoin wyraźnie lepiej niż tradycyjne aktywa znosi pandemię. Gdy we wrześniu i październiku rynki akcji uginały się pod naporem podaży, jego wycena stopniowo rosła. To efekt kumulacji dobrych wieści z instytucji. Mowa o dużych zakupach bitcoinów przez MicroStrategy, Square i Stone Ridge, wprowadzeniu wybranych kryptowalut do oferty PayPala, a także optymistycznej ocenie bitcoina przez analityków JP Morgana i uruchomieniu przez ten bank własnej kryptowaluty do rozliczeń transgranicznych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.