Kryptowaluty

Stop naganiaczom! Szef UOKiK wszczął pierwsze postępowania

Piramidy finansowe mają się w Polsce bardzo dobrze m.in. dlatego, że ich agresywne promowanie w sieci jest bezkarne. Tomasz Chróstny chce to jednak zmienić.
Foto: Adobestock

– Musimy szybciej i skuteczniej eliminować systemy promocyjne typu piramida. Propagowanie ich to nieuczciwa praktyka rynkowa naruszająca zbiorowe interesy konsumentów. Będziemy walczyć z działaniami osób, które zachęcają do inwestowania i udziału w takich „projektach" – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. To ważny krok na drodze do eliminacji finansowych patologii w naszym kraju. Na start urząd zajął się jednym z najbardziej znanych naganiaczy.

Pierwsze postępowanie

Zapewne każdy, kto korzysta z YouTube'a, Facebooka czy Instagrama, natknął się na finansowych oszustów. Dość łatwo ich zidentyfikować. Najczęściej umieszczają swoje zdjęcia na tle pięknych domów i aut, ozdobieni drogą biżuterią z plikiem banknotów w ręce i dopiskiem mówiącym, że każdy może tak żyć, wystarczy tylko dołączyć do zespołu. I choć te posty zazwyczaj są bezczelne, tandetne i żałosne zarazem, to wiele osób niestety im ulega, wykupując oferowany pakiet i zachęcając do tego swoich znajomych. Nie zdają sobie sprawy, że nie dołączają do zespołu wybrańców, tylko stają się budowniczymi klasycznego schematu Ponziego, na którym zarabiają przede wszystkim jego założyciele i internetowi naganiacze.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.