Inwestycje

Typ fundamentalny. Niekończące się problemy kawy

Inwestorzy na rynku kawy w ostatnim czasie doświadczyli prawdziwej huśtawki nastrojów. Od początku września na tym rynku dominowała podaż, który sprowadziła wycenę z poziomu 1,30 dol. za funt do 1,10 dol. W ostatnim dniach spadki jednak wyhamowały i byki w końcu mogły wyprowadzić kontrę. Skala odbicia wciąż jednak pozostawia sporo do życzenia.
Foto: Bloomberg

– Po dwutygodniowej dynamicznej zniżce notowania kawy w ostatnich dniach złapały balans. Cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych odbiła się w górę z okolic 1,10 dol. za funt do obecnych ponad 1,13 dol. za funt. Jest to niewielka zwyżka i na razie trudno będzie o powrót do trwałych wzrostów, biorąc pod uwagę wątłe fundamenty rynku kawy – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jak dodaje, sytuacji nie zmienił koronawirus, który tylko na moment wprowadził czynnik niepewności.

– Pandemia przyczyniła się do wzmożonej zmienności notowań kawy. Pojawiały się m.in. obawy przed brakiem rąk do pracy na plantacjach kawy, co mogłoby się negatywnie przełożyć na jej podaż. Niemniej prognozy kluczowych organizacji badających rynek kawy rozwiały wątpliwości, zapowiadając wyjątkowo duże zbiory w Brazylii w sezonie 2020/2021. Brazylia zaś to największy producent kawy (w tym gatunku arabica) na świecie – podkreśla Sierakowska. Zauważa jednocześnie, że nadpodaż na rynku kawy nie jest nowym problemem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.