REKLAMA
REKLAMA

Handel i konsumpcja

Esotiq & Henderson: Firma skupi do 20 proc. akcji własnych

Nawet o ponad 10 proc., do 26,3 zł, rósł na pierwszej sesji po świętach Bożego Narodzenia kurs akcji bieliźnianej spółki Esotiq & Henderson.

Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W taki sposób inwestorzy zareagowali na informację o zwołaniu nadzwyczajnego walnego zgromadzenia, które 19 stycznia ma upoważnić zarząd do przeprowadzenia skupu akcji własnych.

Projekt uchwały na to zgromadzenie przewiduje, że odzieżowa firma skupi do 446,7 tys. walorów (do 20 proc. wszystkich) za maksymalnie 21 mln zł (po maksymalnie 45 zł).

Zarząd będzie miał czas na wydanie tej sumy do końca 2022 r.

Spółka chce pozostawić sobie pełen wachlarz możliwości wykorzystania skupionych walorów. Mogą zarówno posłużyć jako wynagrodzenie dla menedżerów, jak i zostać umorzone czy trafić do właścicieli innych firm, jeśli Esotiq weźmie udział w konsolidacji rynku. Papiery mogą też zostać zastawione i stanowić zabezpieczenie zaciąganych zobowiązań.

Według ostatnich informacji największym akcjonariuszem bieliźnianej spółki jest Mariusz Jawoszek. Posiada pakiet akcji odpowiadających 39,6 proc. wszystkich i blisko 55 proc. głosom na walnym zgromadzeniu. Drugim akcjonariuszem pod względem pozycji w akcjonariacie jest spółka Edicta Capital, a trzecim Mariusz Skrzypek. W wolnym obrocie pozostają papiery odpowiadające 46 proc. kapitału Esotiq & Henderson i dające około 32 proc. głosów. W 2017 r. walory spółki mocno podrożały po tym, jak pozbyła się działu mody.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA