Handel i konsumpcja

Allegro idzie jak burza. Gdzie granica wzrostów?

Akcje poniedziałkowego debiutanta nadal zyskują na wartości. Kapitalizacja spółki sięga 88 mld zł. Allegro jest już warte więcej niż PGNiG, PKO BP i KGHM razem wzięte.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Po fenomenalnym, poniedziałkowym debiucie (wzrost kursu z 43 zł do 70 zł), we wtorek Allegro podrożało o dodatkowe kilkanaście procent. W środę zwyżki są kontynuowane. Przed godz. 10 za akcję handlowej spółki trzeba zapłacić prawie 85,7 zł, co implikuje ponad 7-proc. zwyżkę w stosunku do wczorajszego kursu zamknięcia. Przekłada się to  na kapitalizację wynoszącą 87,7 mld zł. Dla porównania: CD Projekt, czyli wicelider zestawienia największych, krajowych firm na GPW, jest warty o ponad połowę mniej (37 mld zł). Allegro jest aktualnie warte więcej niż suma wartości rynkowej trzech największych, giełdowych spółek kontrolowanych przez skarb państwa – czyli PGNiG, PKO BP i KGHM.

IPO Allegro było największą ofertą w historii polskiego rynku kapitałowego. Jej wartość wyniosła 9,2 mld zł. Gros akcji trafiło do zagranicznych funduszy. Krajowe dostały zaledwie ułamek tego, co chciały. Apetytem musieli obejść się również inwestorzy indywidualni. Ich zapisy na akcje zredukowano o niemal 85 proc.

W poniedziałek podczas debiutu właściciela zmieniły akcje o wartości 4 mld zł, a dodatkowo w transakcjach pakietowych obrócono tego dnia papierami wartymi ponad 8,3 mld zł. We wtorek wartość obrotów akcjami Allegro podczas sesji przekroczyła poziom 1 mld zł. Dziś też jest wysoka. W ciągu pierwszej godziny sesji właściciela zmieniły akcje o wartości sięgającej 200 mln zł.

Jutro Allegro będzie już notowane w indeksach, w WIG20 zastąpi mBank, a w WIG30 Energę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.