Handel i konsumpcja

Gobarto z doskonałym wynikiem

Gobarto zanotował 7,73 mln zł zysku netto wobec 5,68 mln zł straty przed rokiem, podała spółka w raporcie.
Foto: materiały prasowe

Nawet 4,2 proc. zyskały akcje spółki po ogłoszonych w nocy doskonałych wynikach z ostatniego półrocza. Co ciekawe, choć Gobarto świetnie sobie radzi, to od roku kurs akcji spółki systematycznie spada, a roczna stopa zwrotu jest już na potężnym minusie sięgającym -22,6 proc.

W pierwszym półroczu 2019 r. Grupa Gobarto zanotowała 7,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 5,68 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 11,03 mln zł wobec 2,7 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 314,55 mln zł w omawianym okresie 289,71 mln zł przed rokiem.

W drugim kwartale spółka poprawiła swoje wyniki, większość zysku i przychodów wypracowała właśnie w tym okresie co widać po wynikach z całego półrocza 2019 r.. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy spółka wypracowała 13,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto (z czego 7,73 w II kwartale) w porównaniu z 2,38 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody  ze sprzedaży wzrosły nieznacznie do 559,62 mln zł w porównaniu z 553,46 mln zł rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 45,67 mln zł wobec 37,07 mln zł rok wcześniej. Zysk na jedną akcję notowany na 30 czerwca wzrósł do 0,48 zł z zaledwie 0,09 zł na koniec grudnia 2019 r.

To nie jedyne wieści ze spółki. W opublikowanej na początku roku nowej strategii Gobarto zapowiadało dalszy rozwój oraz optymalizację segmentu przetwórstwa w celu wypracowania docelowego modelu jego funkcjonowania w grupie kapitałowej. Wychodzi na to, że przy pomocy swojego głównego akcjonariusza – grupy Cedrob (85,5 proc.) – mogą zrealizować ten pomysł wcześniej, niż mogli w styczniu przewidywać.

Cedrob wynajął Zakłady Mięsne Henryk Kania. Wprawdzie w wyniku działań poprzedniego zarządu zakładów, szybkie uruchomienie produkcji nie jest tak proste, jak zakładano, ponieważ zniknął serwer z oprogramowaniem produkcyjnym. Jednak Cedrob poinformował, że sceduje na swoją spółkę zależną Gobarto prawa do umowy zawartej z ZM Henryk Kania.

Powiązane artykuły