Handel i konsumpcja

Brak serwera może obniżyć cenę Kani

Akcja CBŚ i przejęcie dokumentów zakładów Kani, uniemożliwiające przeprowadzenie analizy firmy, ruszyło po wniosku złożonym w prokuraturze przez Aliora. Poważnym problem jest dziś brak serwera produkcyjnego.
Foto: materiały prasowe

Wygląda na to, że składając w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie, Alior mógł sam się zaszachować. To na jego wniosek o ściganie katowicka prokuratura wysłała policjantów z Centralnego Biura Śledczego po dawnego prezesa Grzegorza M. i po dokumenty spółki. Zarządca zaalarmował sąd, że nie może zrobić analizy due diligence – koniecznej do sprzedania zakładów.

Pytanie do sądu

Zakłady Mięsne Henryk Kania miały właśnie rozpocząć produkcję dla Cedrobu na podstawie umowy przerobowej, a w piątek minął kolejny termin na złożenie planu restrukturyzacji. Ten jednak nie trafił do sądu, bo tydzień wcześniej CBŚ zabezpieczyło dokumenty spółki. W piątek zarządca sądowy Mirosław Mozdżeń poprosił więc sąd o kolejne przedłużenie terminu, a także o rozważenie, czy nie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego. – Nie sądzę, by zarządca ot tak sobie złożył ten wniosek, on ma to raczej przedyskutowane z sędzią. Nie wysyła się w świat takich sygnałów przypadkiem – mówi pragnący zachować anonimowość ekspert. Ten wniosek może wywołać burzę na czwartkowej radzie wierzycieli. Przejście w tryb sanacyjny da możliwość ewentualnym inwestorom dyktowania niższej ceny za zakłady. W postępowaniu sanacyjnym nabywca przestaje odpowiadać za zobowiązania powstałe w trakcie postępowania układowego (w tym wypadku 10–15 mln zł). – Dlatego jest w interesie każdego nabywcy, by do tego doprowadzić – zauważa ekspert. Zaniepokojenie wyraził też Cedrob. Nadal chce przejąć majątek ZMHK, ale w obecnej sytuacji wolałby nabyć je w drodze przygotowanej likwidacji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.