Handel i konsumpcja

Platforma Żywnościowa. O sukcesie zdecyduje płynność

Pierwsza sesja platformy żywnościowej w środę raczej przebiegnie bez transakcji. Płynność będzie kosztowała dużo pracy.

Niedościgłym wzorem dla TGE i Platformy Żywnościowej może być Chicago Board of Trade

Foto: Shutterstock

– Jeśli tworzony przez nas giełdowy rynek rolny rozwinie się jak na to liczymy i osiągnie odpowiednią płynność, ceny na nim kształtowane mogą stać się benchmarkiem również dla transakcji pozagiełdowych na obszarze Polski, co przyczyni się do większej transparentności w handlu towarami rolnymi – mówi Jacek Ostas, kierownik projektu Platformy Żywnościowej na TGE. Po uroczystym otwarciu pod koniec lutego w środę 11 marca ruszy pierwsza sesja. Żaden z domów maklerskich nie zdąży dokończyć formalności do środowego otwarcia.

Platforma z ambicjami

Platforma Żywnościowa ma wprowadzać standardy obrotu giełdowego do handlu surowcami rolnymi, na początku pszenicą. Ma też umożliwić uczestnikom rynku, handlarzom, rolnikom, producentom zboża, producentom żywności, młynom, eksporterom, handel zbożem za pomocą transakcji spotowych. – Wprowadzane przez nas rozwiązanie, tzn. giełdowy rynek spotowy z obligatoryjną fizyczną dostawą, nie zostało jeszcze szerzej przetestowane i różni się od rozwiniętych rynków towarowych, które funkcjonują w oparciu o kontrakty terminowe, w większości realizowane bez dostawy towaru – mówi Ostas.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.