Gospodarka - Świat

Grube ryby rzuciły się na akcje Saudi Aramco

4 grudnia zakończył się proces budowania księgi popytu na akcje Saudi Aramco dla inwestorów instytucjonalnych. Popyt był tak duży, że zapisy przekroczyły blisko trzykrotnie pulę akcji przeznaczonych dla instytucji.
Foto: AFP

W sumie złożono zapisy na akcje o wartości 189,04 mld riali (50,4 mld USD) – poinformował Samba Capital, fundusz obsługujący IPO Saudi Aramco. Dla porównania wartość IPO ma sięgnąć maksymalnie 25,6 mld USD.

Arabia Saudyjska przeznaczyła na sprzedaż 1,5 proc. akcji państwowego giganta, z czego 1 proc. (2 mld akcji) dla inwestorów instytucjonalnych. W sumie przez 17 dni, kiedy były zbierane zapisy na akcje, instytucje zgłosiły popyt na 5,9 mld akcji.

W zeszłym tygodniu zakończył się proces budowania księgi popytu dla inwestorów indywidualnych. W sumie na akcje Saudi Aramco zapisało się 3,72 mln drobnych graczy, a wartość zapisów wyniosła 32,57 mld riali (8,7 mld USD).

W przypadku saudyjskiej giełdy budowanie księgi popytu, która znacznie przewyższa ilość oferowanych akcji, nie jest niczym nowym. Popyt na akcje największego saudyjskiego banku pod względem aktywów National Commercial Bank (NCB) w 2013 r. przekroczył 23-krotnie liczbę oferowanych akcji. Jednak było to również znacznie mniejsze IPO, debiut Aramco o tak ogromnej wartości trudno jest więc porównywać do poprzedników.

Debiut Aramco będzie największym na giełdzie w Rijadzie od czasu IPO NCB, który pozyskał 6 mld USD. Jednocześnie jeśli akcje zostaną objęte po górnej cenie z oferowanego przedziału 30 – 32 riali (8-8,52 USD), wartość IPO sięgnie 25,6 mld USD i wyprzedzi obecnego lidera, chińską firmę Alibaba, która w 2014 r. pozyskała 25 mld USD. Jednocześnie Saudi Aramco stanie się najdroższą spółką świata, o kapitalizacji 1,7 bln USD. Obecnie liderem jest Apple z wyceną 1,17 bln USD.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.