Gospodarka - Świat

USA: Chińskie spółki będą usuwane z giełd

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła ustawę pozwalającą na usuwanie z amerykańskich giełd spółek zagranicznych, które nie dostosują się do amerykańskich przepisów dotyczących audytu. Ustawa ta może dotknąć niemal wyłącznie chińskich firm.
Foto: Bloomberg

Ustawa została przyjęta głosami republikanów i demokratów. W maju została już ona zatwierdzona w Senacie. Teraz trafi do prezydenta Trumpa, który – jak wszystko na to wskazuje – ją podpiszę.

Przyjęta przez Kongres ustawa zakazuje notowania na amerykańskich giełdach spółek zagranicznych, które przez trzy lata z rzędu nie stosowały się do wymogów dotyczących audytu opracowanych przez Amerykańską Radę Nadzoru nad Audytem. To może dotknąć przede wszystkich chińskich spółek, w tym takich gigantów jak koncern Alibaba czy PetroChina. Chińskie spółki często nie stosują się do amerykańskich zasad audytu, zasłaniając się przepisami z ChRL, które zabraniają im ujawniania niektórych informacji. W ostatnich latach dochodziło do afer związanych z tym, że chińskie firmy notowane na giełdach w USA fałszowały swoje wyniki finansowe.

- Amerykańscy inwestorzy byli oszukiwani inwestując w rzekomo uczciwe chińskie spółki, które nie trzymały się takich samych standardów jak inne spółki publiczne – twierdzi demokratyczny senator Chris Van Hollen, jeden z autorów ustawy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Papierów Wartościowych dobrze ocenia nową ustawę, wskazując, że chroni ona Amerykanów przed „oszukańczymi spółkami kontrolowanymi przez Komunistyczną Partię Chin". Ustawa nakazuje też spółkom zagranicznym ujawniać ich związki z obcymi rządami.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.