Gospodarka - Świat

Indeksy mają jeszcze pole do bicia rekordów

Dow Jones Industrial znalazł się powyżej 30 tys. pkt mimo globalnego kryzysu. Inwestorzy wyraźnie uznali, że świat najgorsze ma już za sobą.
Foto: Bloomberg

Dow Jones Industrial zaczął środową sesję od spadku o 0,2 proc., po tym jak we wtorek, po raz pierwszy w historii, zamknął się powyżej 30 tys. pkt. Choć środowa sesja upłynęła pod znakiem lekkich spadków na niemal wszystkich giełdach Europy i Azji, to wciąż można mówić o wielkim optymizmie na rynkach. Globalny indeks MSCI World ustanowił rekord, a polskie indeksy WIG oraz WIG20 znalazły się mniej niż 1 proc. od sierpniowych szczytów. Cena ropy gatunku WTI przebiła natomiast 45 USD za baryłkę i sięgnęła najwyższego poziomu od marca.

Filary optymizmu

Cztery lata temu, gdy Donald Trump został wybrany na prezydenta, Dow Jones Industrial sięgał nieco ponad 18,3 tys. pkt. W marcu, w dołku w trakcie pandemicznej paniki, spadł poniżej 18,6 tys. pkt. Od tamtego momentu odbił się o 62 proc. Bardzo dobry był jak na razie dla niego listopad. Przyniósł mu 13 proc. zwyżki i był to najlepszy miesięczny wzrost od 1987 r. Russell 2000, indeks małych spółek, zyskał w listopadzie ponad 20 proc. i ustanowił rekord.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.