REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Było 3800 proc,. na plusie i błyskawicznie wyparowało

Od światowego lidera do zera. W tym roku notowana w Hongkongu spółka ArtGo Holdings, zajmująca się wydobyciem marmuru, była najlepsza na świecie pod względem wzrostu kursu akcji spośród firm o kapitalizacji minimum 1 miliarda dolarów.
Foto: AFP

Od początku stycznia jej akcje podrożały o  prawie 3800 proc., gdyż wielu inwestorów giełdowych grało pod spodziewaną decyzję MSCI Inc. o włączeniu ArtGo Holdings  do popularnych indeksów.

Jednak MSCI Inc., jak informuje Bloomberg, zmieniła zdanie z powodu obaw uczestników rynku i dzisiaj cena akcji ArtGo błyskawicznie runęła o 98 proc.. Zanim notowania zawieszono kapitalizacja ArtGo zanurkowała o 5,7 miliarda dolarów.

MSCI Inc o zamiarze włączenia ArtGo do swoich indeksów poinformowała dwa tygodnie temu, a w środę , w komunikacie oznajmiła, że tego nie uczyni m. in. ze względu na reakcję uczestników rynku.

Tajemniczy rajd notującej straty ArtGo wprawił w zakłopotanie weteranów rynku w Hongkongu. Prominentny aktywista David Webb już we wrześniu ostrzegał inwestorów przed spekulacyjną bańką.

Kurs akcji ArtGo, notowanej w Hongkongu od 2013 r. zaczął piąć się do góry w połowie 2019 roku , a w końcówce września jej walory zostały włączone do FTSE Global Equity Index Series China Index, co skłoniło fundusze pasywne (m.in Vanguarda i State Street) do kupna tych akcji..

Firma MSCI Inc w tym roku była już krytykowana za włączenie do swoich indeksów notowanej w Hongkongu spółki China Ding Yi Feng Holdings, której kurs, mimo operacyjnych strat , w ciągu pięciu lat poszybował o 8500 proc. Później nadzór rynku zawiesił notowania China Ding z powodu dochodzenia w sprawie podejrzanych transakcji.

Wówczas MSCI Inc. wyjaśniała, że podejmując decyzję o włączeniu do swoich indeksów China Ding Yi Feng Holdings kierowała się takimi kryteriami jak wartość rynkowa, free float czy płynność i nie oceniała rentowności, perspektyw wzrostu ani :”innych subiektywnych kryteriów”.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA