Gospodarka - Świat

Chiny: PKB rozczarował

Chiński PKB wzrósł w trzecim kwartale tylko o 4,9 proc. r./r., gdy średnio prognozowano, że wzrośnie o 5,2 proc., po tym jak w trzecim powiększył się o 7,9 proc. Licząc kw./kw. zwiększył się o 0,2 proc., po zwyżce o 1,2 proc. w drugim kwartale. Średnio spodziewano się wzrostu o 0,5 proc.
Foto: Adobestock

Rozczarowały również dane o chińskiej produkcji przemysłowej. Wzrosła ona we wrześniu o 3,1 proc. r./r., po wzroście o 5,3 proc. w sierpniu, a oczekiwano zwyżki 4,5 proc. Wyższa od prognoz okazała się jednak sprzedaż detaliczna. Wzrosła ona we wrześniu o 4,4 proc., po wzroście o 2,5 proc. w sierpniu.

- Od początku trzeciego kwartału krajowe i zagraniczne czynniki ryzyka oraz wyzwania zwiększyły się - stwierdził Fu Linghui, rzecznik chińskiego Narodowego Biura Statystycznego. Przyznał on, że pewien wpływ na PKB miał kryzys energetyczny przejawiający się w wyłączeniach prądu w około 20 prowincjach, ale dodał, że sytuacja jest już pod kontrolą.

Trzeci kwartał to również kryzys związany z China Evergrande Group, jednym z największych chińskich deweloperów. Mógł on wpłynąć nie tylko na sytuację na rynku budowlanym, ale też ogólnie zniechęcać spółki do wydatków. Wcześniej regulatorzy ograniczali akcję kredytową. - Aktywność inwestycyjna była ograniczona, co było skutkiem ciasnych warunków kredytowych - wskazuje Chaoping Zhu, strateg J.P. Morgan Asset Management.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.