Gospodarka - Świat

Niemcy. Głębsza recesja, słabsze odbicie

Największa gospodarka Unii Europejskiej skurczy się w tym roku o 5,4 proc., bardziej niż wydawało się jeszcze wiosną, w apogeum pierwszej fali pandemii Covid-19. W 2021 r. wzrost niemieckiego PKB nie będzie wystarczający, aby zniwelować tegoroczne załamanie.
Foto: Bloomberg

Nowe prognozy dla niemieckiej gospodarki opublikowała w środę grupa wpływowych think tanków, m.in. monachijski Ifo, berliński DIW oraz IfW z Kilonii. Jak ocenia, PKB Niemiec spadnie w tym roku o 5,4 proc., a nie o 4,2 proc., jak oczekiwała w kwietniu. W przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,7 proc., zamiast o 5,8 proc. W rezultacie nadreńska gospodarka pozostanie na koniec 2021 r. o 1,3 proc. mniejsza niż na koniec 2019 r., podczas gdy kwietniowe prognozy sugerowały, że urośnie w tym czasie o 1,4 proc. W 2022 r., jak przewiduje grupa think tanków, PKB Niemiec zwiększy się o 2,7 proc. Dopiero wtedy stopień wykorzystania mocy wytwórczych wróci do poziomu sprzed pandemii. Z tym że te moce będą o około 1 proc. mniejsze niż był przed kryzysem.

Jak tłumaczy prof. Stefan Kooths, dyrektor ds. prognozowania w IfW, rewizja prognoz to odzwierciedlenie rozczarowująco wolnego ożywienia. – Choć duża część spadku PKB z wiosny została już odrobiona, dalsze odrabianie strat to najtrudniejsza część powrotu do normalności – powiedział.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.