Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nowe prognozy dla niemieckiej gospodarki opublikowała w środę grupa wpływowych think tanków, m.in. monachijski Ifo, berliński DIW oraz IfW z Kilonii. Jak ocenia, PKB Niemiec spadnie w tym roku o 5,4 proc., a nie o 4,2 proc., jak oczekiwała w kwietniu. W przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,7 proc., zamiast o 5,8 proc. W rezultacie nadreńska gospodarka pozostanie na koniec 2021 r. o 1,3 proc. mniejsza niż na koniec 2019 r., podczas gdy kwietniowe prognozy sugerowały, że urośnie w tym czasie o 1,4 proc. W 2022 r., jak przewiduje grupa think tanków, PKB Niemiec zwiększy się o 2,7 proc. Dopiero wtedy stopień wykorzystania mocy wytwórczych wróci do poziomu sprzed pandemii. Z tym że te moce będą o około 1 proc. mniejsze niż był przed kryzysem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że Biały Dom zacznie niebawem wysyłać do różnych krajów na świecie listy zawierające szczegółowe informacje dotyczące wyższych stawek ceł, które mają wejść w życie 1 sierpnia.
Zaangażowanie USA w bombardowanie Iranu początkowo wyglądało na chodzenie supermocarstwa na izraelskiej smyczy. Okazało się jednak genialnym zagraniem, które może prowadzić do pokoju w regionie i może być po myśli bogatych arabskich monarchii.
W czerwcu stworzono w USA 147 tys. nowych etatów (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano, że przybędzie ich 110 tys. Spadły więc szansę na lipcowe cięcie stóp procentowych przez Fed.
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnych zespołach, regionach geograficznych i na różnych poziomach doświadczenia.
Amerykański prezydent grozi Krajowi Kwitnącej Wiśni cłami dochodzącymi nawet do 35 proc. Japoński premier ma natomiast słabą pozycję negocjacyjną i musi się martwić o wybory.
Dobre wyniki stress-testów przeprowadzonych przez Fed pozwoliły gigantom finansowym z Wall Street mocniej dzielić się zyskami z akcjonariuszami.