Gospodarka - Świat

Vanguard oddał 21 mld dolarów, bo się nie opłaca

Ten gigant w zarządzaniu pieniędzmi zwrócił chińskim funduszom państwowym 21 miliardów dolarów. Uznał, że obsługa instytucjonalnych inwestorów jest bardziej wymagająca, lecz mniej zyskowna niż fundusze adresowane do inwestorów indywidualnych.
Vanguard, Chiny Foto: Bloomberg

Według nieoficjalnych informacji część oddanych pieniędzy instytucje chińskie powierzą Black Rock i Amundi, konkurentom Vanguard, którzy też rozwijają swoje biznesy w Państwie Środka.

Vanguard Group jest drugą pod względem aktywów firmą zarządzającą pieniędzmi na świecie. Obecnie, jak informuje Bloomberg, zmienia swoją strategię w Azji. Wycofuje się z Hongkongu i Japonii by skoncentrować się na obsłudze inwestorów indywidualnych na szybciej rosnących rynkach.

Chiny pozostają kluczowym rynkiem dla Vanguard, ale nie ma on jeszcze licencji na zarządzanie pieniędzmi drobnych inwestorów. Wartość tamtejszego biznesu zarządzania funduszami szacowana jest na równowartość 15 bilionów dolarów.

W grudniu 2019 roku Vanguard zawiązał joint-venture z chińskim fintechem Ant Group i uruchomił automatycznego doradcę do obsługi inwestorów indywidualnych.

Przedsięwzięcie wciąż w jest w początkowym stadium. Ant Group ma setki milionów użytkowników. Ci którzy zdecydują się skorzystać z amerykańsko-chińskiej oferty muszą zainwestować w wybrany fundusz minimum 800 juanów.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.