Gospodarka - Świat

USA. Deficyt budżetowy najwyższy od 2012 r.

Deficyt budżetu Stanów Zjednoczonych wzrósł przez pierwsze 11 miesięcy tego roku podatkowego (kończy się we wrześniu) do 1,067 bln USD, co oznacza wzrost o 19 proc. w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej – informuje Departament Skarbu. Obecny deficyt przekracza znacząco deficyt w ubiegłym roku budżetowym, który wynosił 898 mld USD.
Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Ostatni raz tak duży deficyt przed zakończeniem roku budżetowego w USA miał miejsce w 2012 r., kiedy amerykańska gospodarka borykała się ze skutkami kryzysu finansowego. Sytuacja ta kontrastuje z wypowiedziami prezydenta Donalda Trumpa, który podczas kampanii w 2016 r. zapowiedział, że wyeliminuje deficyt w ciągu dwóch kadencji.

Wzrost deficytu w USA napędzany jest przez szereg czynników, m.in. przez plan obniżek podatkowych o wartości 1,5 bln USD, który Trump podpisał w 2017 r. Ponadto nie pomaga ogromny pakiet socjalny, który został zatwierdzony przez Kongres.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.