REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Arabia Saudyjska. Rijad potrzebuje droższej ropy

Arabia Saudyjska, która jest drugim pod względem wydobycia ropy krajem na świecie, może starać się podnieść ceny surowca.
Foto: Bloomberg

Państwo potrzebuje cen na poziomie 80–85 USD za baryłkę, aby zrównoważyć budżet. Oznacza to, że Arabia Saudyjska potrzebuje wzrostu ceny ropy Brent nawet o 35 proc., ponieważ obecna cena wynosi około 62,8 USD.

Arabia Saudyjska coraz częściej zaciąga pożyczki na międzynarodowych rynkach, po tym jak gwałtowny spadek cen ropy od połowy 2014 r. zmiażdżył przychody kraju. Specjaliści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego obliczyli, że Arabia Saudyjska potrzebuje cen ropy na poziomie minimum 80 USD, żeby zrównoważyć budżet na 2019 r. Po latach słabego wzrostu Rijad planuje w tym roku zwiększyć wydatki państwa w celu ożywienia gospodarki. Przewiduje się, że wydatki wzrosną do 294,92 mld USD, co będzie najwyższym poziomem w historii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA