REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Niemcy: Hojny rząd nie zapobiegł głębokiej recesji

Stosunkowo łagodny przebieg epidemii, szybkie złagodzenie ograniczeń aktywności ekonomicznej, wprowadzonych w marcu w celu jej stłumienia, oraz hojne wsparcie rządu dla firm. Wszystko to nie było w stanie zapobiec załamaniu PKB Niemiec w II kwartale.
Foto: AFP

Według wstępnych danych największa gospodarka strefy euro skurczyła się w minionym kwartale o 10,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 11,7 proc. rok do roku. Tak głębokiej recesji Niemcy nie doświadczyły co najmniej od początku lat 70. XX w. Uwzględniając I kwartał, gdy tamtejszy PKB spadł o 2 proc. kwartał do kwartału, gospodarka Niemiec jest o ponad 12 proc. mniejsza niż pod koniec ub.r.

Na pierwszy rzut oka czwartkowe dane nie są zaskoczeniem. Ekonomiści przeciętnie oceniali, że PKB Niemiec zmalał w II kwartale o około 9 proc. kwartał do kwartału. W ostatnich tygodniach, po publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w maju, a także ankietowych wskaźników koniunktury w kolejnych miesiącach, wielu ekonomistów po cichu liczyło jednak na to, że ich oczekiwania okażą się nadmiernie pesymistyczne. Ze względu na ogromną niepewność, tylko nieliczni decydowali się na rewizję prognoz. Ci, którzy to zrobili, spodziewali się w II kwartale zniżki PKB o zaledwie 5–6 proc. kwartał do kwartału.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA