Gospodarka - Świat

The Guardian: Wielkie obawy

Dalszy dynamiczny rozwój kryptowalut może doprowadzić do zalewu wypłat z głównych banków, a w efekcie destabilizacji systemu finansowego – ostrzega Bank of England.
Foto: Adobestock

Eksperci instytucji skupili się głównie na stablecoinach, czyli walutach cyfrowych, które nie podlegają jednak aż tak dużym wahaniom jak m.in. bitcoin, ponieważ są powiązane z kursem walut takich jak funt czy dolar. Właśnie tego typu produkty miałyby stanowić największe zagrożenie.

Bank of England poruszył temat, ponieważ projekt waluty cyfrowej wspierany m.in. przez Facebooka o nazwie Diem zamierza stworzyć stablecoina powiązanego z funtem. Spółka planuje również utworzenie stablecoina powiązanego z dolarem i euro. Zgodnie z raportem BoE, gdyby 20 proc. gospodarstw domowych zdecydowało się na zainwestowanie swoich oszczędności we wspomniane wirtualne produkty, podniosłoby to koszty banków, a co za tym idzie, zmniejszyło dostępność do kredytu. GSU

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.