Gospodarka - Świat

Soros: UE potrzebuje „wiecznych obligacji”

Miliarder George Soros stwierdził, że Unia Europejska powinna wyemitować tzw. „wieczne obligacje”, czyli takie od których będą spłacane jedynie odsetki. Ma to umożliwić UE przetrwanie.

Miliarder George Soros

Foto: Bloomberg

- Obligacje za 1 bln euro będą kosztowały jedynie 5 mld euro rocznie, przy założeniu, że stopa procentowa będzie wynosiła 0,5 proc. „Wieczne obligacje" nie muszą być sprzedawane wszystkie na raz. Mogą być emitowane w transzach i będą kupowane przez inwestorów długoterminowych takich jak firmy ubezpieczeniowe – wyjaśnił Soros.

Proponowane przez niego rozwiązanie nie jest czymś nowym. Z podobnego mechanizmu skorzystał m.in. rząd brytyjski, by finansować wydatki na pierwszą wojnę światową.

- One nie powinny być nawet rozważane w normalnych czasach. Jeśli jednak UE nie jest w stanie rozważyć ich teraz, to może nie być w stanie przetrwać wyzwań, z którymi obecnie się mierzy. To nie jest teoretyczna możliwość. To może być tragiczna rzeczywistość. Koronawirus i zmiany klimatu zagrażają nie tylko życiu ludzi, ale również przetrwaniu naszej cywilizacji. UE jest szczególnie wrażliwa, gdyż opiera się na rządach prawa a jej „koła sprawiedliwości" toczą się bardzo wolno. Koronawirus porusza się zaś bardzo szybko i w sposób nieprzewidywalny – podkreśla Soros.

Jego zdaniem warunkiem emisji wiecznych obligacji przez UE będzie utrzymanie przez nią ratingu kredytowego AAA. By tak się stało UE powinna uzgodnić nowe podatki, przed czym będzie opór w państwach nie chcących ponosić kosztów pomocy finansowej dla krajów dotkniętych kryzysem.

Powiązane artykuły