REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

500 mld euro na ratowanie Unii

Francusko-niemiecka propozycja funduszu pomocy jest dobrze oceniana.
Foto: Bloomberg

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu przedstawić szczegóły dotyczące wartego 500 mld euro funduszu pomocy dla krajów dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Powstanie takiego mechanizmu zostało ogłoszone przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel i francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona. Ich propozycja przewiduje, że Komisja Europejska zbierze 500 mld euro na rynkach finansowych i rozdysponuje je za pomocą budżetu UE. Pieniądze te będą przyznawane krajom UE i spółkom jako granty, a nie pożyczki.

Pomysł powołania nowego funduszu ratunkowego jest dobrze oceniany przez analityków. „Ten plan można uznać za historyczny krok, jakim jest odejście przez Niemcy od długotrwałego sprzeciwu przed tworzeniem funduszu wspólnego długu dla finansowania innych państw UE. Niemiecka kanclerz szybko zaznaczyła, że te 500 mld euro będą długiem zebranym przez Komisję Europejską i wydanym w normalny sposób za pomocą budżetu UE. Choć tego nie powiedziała wprost, to dokonała rozróżnienia od wspólnego długu zaciąganego przez unijne rządy, czyli od tzw. koronaobligacji – piszą eksperci firmy badawczej Eurasia Group.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA