Gospodarka - Świat

Chińskie spółki lubią oferty w Ameryce

Na giełdach amerykańskich było w pierwszym tygodniu maja notowanych 248 chińskich spółek, gdy siedem miesięcy wcześniej było ich 217 – mówi raport Komisji ds. Przeglądu Amerykańsko-Chińskich Spraw Gospodarczych i Bezpieczeństwa, czyli ciała doradczego Kongresu USA.
Foto: Bloomberg

Liczba chińskich spółek wzrosła, choć wielu z nich może grozić w nadchodzących latach usunięcie z parkietów. Amerykańskie prawo pozwala bowiem na przymusowy delisting spółek zagranicznych, które nie dostosowują się do obowiązujących w USA zasad audytu.

Ani zaostrzenie amerykańskich regulacji, ani napięcia geopolityczne jak na razie nie zniechęcają chińskich spółek do pozyskiwania kapitału na giełdach w USA. Część z nich, na przykład koncern Alibaba Group, przeprowadziła dual listing na giełdzie w Hongkongu, ale z obecności na giełdach w USA zrezygnowało od października tylko 17 spółek chińskich. Według danych firmy Dealogic emitenci z Chin od początku roku zebrali w ramach ofert publicznych przeprowadzanych w USA 17,5 mld USD, gdy w takim samym okresie zeszłego roku 4,1 mld USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.