Uber nigdy nie osiągnie zysku?

Spółka złożyła oficjalny wniosek o przeprowadzenie IPO w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). W dokumentach ostrzega, że może nigdy nie osiągnąć zysku.

Publikacja: 12.04.2019 10:20

Uber nigdy nie osiągnie zysku?

Foto: Bloomberg

Dokument oznaczony symbolem „S-1” przedstawia pełny obraz finansowy spółki udostępniającej aplikację pozwalającą zamawiać przejazdy. Uber został założony 10 lat temu, a w ciągu ostatnich trzech lat odnotował bardzo szybki wzrost. Z dokumentów wynika jednak, że Uber jest bardzo daleko od osiągnięcia zysku. Firma zaznacza, że spodziewa się znacznego wzrostu kosztów operacyjnych w najbliższym czasie oraz że może nie osiągnąć rentowności.

W 2018 r. Uber miał przychody na poziomie 11,3 mld USD, co stanowi wzrost o około 42 proc. w porównaniu z 2017 r., jednak jest to poniżej dynamiki 106 proc. osiągniętej rok wcześniej.

Uber po raz pierwszy podał konkretne dane na temat liczby użytkowników korzystających z jego usług. Dają one obraz skali działalności firmy – na koniec 2018 r. liczba aktywnych użytkowników w ujęciu miesięcznym wynosiła 91 mln. Dane odnoszą się zarówno do użytkowników aplikacji przewozowej, jak i Uber Eats, w której można zamawiać jedzenie z dowozem. Oznacza to wzrost o 33,8 proc. w porównaniu z 2017 r., jednak rok wcześniej wzrost wynosił 51 proc.

Mimo że baza użytkowników Ubera obejmuje klientów korzystających nie tylko z usług przewozowych, jest ona pięciokrotnie wyższa od liczby aktywnych użytkowników jego rywala – Lyfta, który zadebiutował na giełdzie pod koniec marca.

Cena akcji Lyfta zamknęła się w czwartek na poziomie 61,01 USD, czyli o 15 proc. poniżej ceny ustalonej podczas IPO. Doprowadziło to do ochłodzenia nastrojów wokół innych startupów technologicznych, które zamierzają zadebiutować na giełdzie.

29 kwietnia Uber rozpocznie serię prezentacji dla inwestorów, zwanych „roadshow” – donosi agencja Reuters. Spółka jest na dobrej drodze do debiutu na nowojorskiej giełdzie w pierwszej połowie maja.

Uber prawdopodobnie będzie największym technologicznym IPO od czasu debiutu chińskiego giganta Alibaba Group w 2014 r., który pozyskał 25 mld USD.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki