Gospodarka - Świat

Edmond de Rothschild: Rotszyldowie ściągają swój bank z giełdy

Akcje szwajcarskiego banku Edmond de Rothschild (Suisse) zyskiwały w środę na giełdzie w Zurychu nawet 8,5 proc. To reakcja inwestorów na zapowiedź rodziny Rotszyldów, że wykupi ona wszystkie akcje banku, które nie znajdują się obecnie w jej posiadaniu.

Edmond de Rothschild

Foto: Bloomberg

Benjamin de Rothschild oraz jego najbliższa rodzina zapowiedzieli, że wykupią akcje banku płacąc za każdą z nich 17945 franków. (We wtorek papiery te zamknęły się na poziomie 16400 franków.) Szwajcarska gałąź rodziny Rotszyldów posiada obecnie w swoich rękach 83 proc. udziałów tego pożyczkodawcy. Po wykupieniu reszty, bank Edmond de Rothschild (Suisse) zostanie ściągnięty ze szwajcarskiej giełdy. W jego skład wejdzie również spółka zajmująca się francuskimi operacjami grupy.

Grupa Edmond de Rothschild zarządza aktywami wartymi ponad 170 mld franków a w zeszłym roku miała 1,1 mld franków przychodu. Zajmuje się ona nie tylko działalnością finansową. Należą do niej m.in. winnice, hotele i farmy. Grupa została założona w 1953 r. przez barona Edmonda de Rothschilda, którego rodzice wyjechali w czasie wojny do Szwajcarii. Jego syn baron Benjamin de Rothschild przejął kontrolę nad grupą w 1997 r. Przez wiele lat szwajcarscy Rotszyldowie toczyli spór z francuskimi Rotszyldami o prawo do wykorzystywania rodowego nazwiska w działalności biznesowej. Spór zakończył się ugodą w zeszłym roku.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.