REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Epidemia mocno uderzy w bilanse chińskich banków

Problematyczne pożyczki w Państwie Środka mogą skoczyć w tym roku nawet o 1,1 bln USD. Wskaźniki wypłacalności wielu dużych i średnich kredytodawców znajdą się pod znaczącą presją.

Analitycy spodziewają się, że Yi Gang, prezes Ludowego Banku Chin, będzie stymulował akcję kredytową, by pomóc gospodarce.

Foto: Bloomberg

Złe długi w chińskich bankach mogą wzrosnąć w tym roku nawet o 7,7 bln juanów (1,1 bln USD lub 4,3 bln zł) do 10,1 bln juanów – mówią prognozy agencji ratingowej S&P. To najbardziej pesymistyczny wariant przewidujący, że epidemia koronawirusa osiągnie szczyt w kwietniu lub później, a chiński wzrost gospodarczy zwolni do 4,4 proc. w 2020 r. Problematyczne pożyczki stanowiłyby wówczas 7,8 proc. portfela kredytowego banków.

Oblane testy

Bazowy scenariusz analityków S&P przewiduje, że epidemia będzie miała swój szczyt w marcu, a chiński PKB wzrośnie w tym roku o 5 proc. Wówczas złe długi zwiększyłyby się do 7,8 bln juanów, czyli stanowiłyby 6 proc. portfela kredytowego banków. W najbardziej optymistycznym scenariuszu, mówiącym o szczycie epidemii w lutym i spowolnieniu wzrostu za cały rok do 5,5 proc., złe pożyczki zwiększyłyby się do 5,8 bln juanów i sięgałyby 4,5 proc. portfela kredytowego banków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA