REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Świat tonie w długach

Globalne zadłużenie rośnie od wielu lat, jednak nigdy wcześniej wskaźnik zadłużenia w porównaniu z PKB nie był na tak wysokim poziomie. W ubiegłym roku wskaźnik przekroczył poziom z 2016 r., który do tej pory był rekordowy. Globalny wskaźnik zadłużenia w porównaniu z PKB wynosi obecnie 322 proc.
Foto: Adobestock

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2019 r. globalny dług wzrósł o 9 bln USD, do 253 bln USD – wynika z danych Instytutu Finansów Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie. W swoich obliczeniach specjaliści biorą pod uwagę zadłużenie gospodarstw domowych, firm oraz rządów. Za lwią część tej kwoty odpowiadają kraje klasyfikowane jako rozwinięte.

Jako przykład instytut podaje państwa takie jak Nowa Zelandia, Szwajcaria i Norwegia, w których znacznie rośnie poziom zadłużenia gospodarstw domowych, oraz np. Stany Zjednoczone i Australię, gdzie stosunek długu publicznego do PKB jest najwyższy w historii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA