Gospodarka - Świat

Węgry. Wydatki rosną, a ceny będą regulowane

Węgry miały na koniec 2021 r. deficyt budżetowy większy o jedną czwartą, niż zaplanował rząd Viktora Orbana.
Foto: Bloomberg

Wyniósł on 5,1 bln forintów (16,2 mld USD lub 65 mld zł). Jego wielkość w stosunku do PKB nie została jeszcze ujawniona, ale rząd planował, że wyniesie 7,5 proc. PKB. Tak duży deficyt odzwierciedla m.in. wzrost wydatków, który towarzyszy kampanii przed wyborami parlamentarnymi wyznaczonymi na 3 kwietnia. Partia Fidesz premiera Orbana ma w sondażach niewielką przewagę nad blokiem zjednoczonej opozycji. Rząd stara się więc przyciągnąć wyborców cięciami podatków, podwyżkami emerytur i płac w budżetówce oraz innymi „nagrodami" fiskalnymi.

– Ponad 2 bln forintów zostało wydanych przez rząd w ostatnich miesiącach 2021 r. i podobna suma zostanie wpompowana do gospodarki w pierwszych kilku miesiącach tego roku za pomocą różnych obniżek i zwrotów podatków, podwyżek płac itp. Możemy się więc spodziewać rosnącego deficytu na początku roku oraz zwiększonego popytu krajowego w gospodarce odczuwającej zakłócenia w podaży – twierdzi Peter Virovacz, ekonomista ING.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.