REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Wskaźnik Buffetta niebezpiecznie wysoki

Rekordowa kapitalizacja rynku akcji w stosunku do PKB.
Foto: Bloomberg

Kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji sięga już 34,7 bln USD, czyli rekordowego poziomu 153 proc. PKB. Wielkość amerykańskiego rynku akcji w stosunku do PKB jest już wyższa niż przed pęknięciem bańki internetowej w 2000 r. (146 proc.) i większa niż w 2007 r., czyli tuż przed wybuchem globalnego kryzysu (137 proc.). Stosunek kapitalizacji rynku akcji do PKB nazywany jest wskaźnikiem Buffetta. Miliarder Warren Buffett zwracał bowiem uwagę, widząc w 1999 r. narastającą bańkę internetową i przewidując dużą korektę. – To prawdopodobnie najlepsza miara tego, gdzie są w danym momencie wyceny na rynku – powiedział wówczas Buffett.

Wskaźnik Buffetta jest również bardzo wysoko dla globalnego rynku akcji. Kapitalizacja wszystkich światowych giełd na koniec 2019 r. sięgała 102 proc. globalnego PKB. Jest on jednak nieco mniejszy niż np. w 2018 r. (gdy przekraczał 105 proc. PKB) czy w 2007 r., gdy przebił 120 proc. globalnego PKB. Oczywiście wielkość tego wskaźnika na poszczególnych rynkach jest mocno zróżnicowana. W Chinach wynosi on 48 proc. PKB, w Japonii i w Wielkiej Brytanii po około 120 proc. PKB, w Niemczech blisko 60 proc. PKB, we Francji blisko 90 proc. PKB, w Polsce mniej niż 30 proc. PKB.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA