Gospodarka - Świat

Venture capital: Odporni na pandemię

Koronawirus wyrządził ogromne szkody firmom i gospodarkom na całym świecie. Jednak dla funduszy venture capital i wspieranych przez nie firm był to rekordowy okres.
Foto: Adobestock

W 2020 r. fundusze venture capital zainwestowały w amerykańskie firmy blisko 130 mld USD, co jest najwyższym poziomem w historii – wynika z danych firmy CB Insights. Całkowita wartość inwestycji wzrosła o 14 proc. w porównaniu z 2019 r., jednak liczba transakcji spadła o 9 proc. do 6022. Powodem jest wzrost tzw. megaofert, czyli transakcji o wartości 100 mln USD lub więcej. W sumie przeprowadzono 318 takich ofert, o łącznej wartości 63 mld USD.

Wiele z tych transakcji dokonały firmy technologiczne, których biznes skorzystał dzięki pandemii. Wśród nich były przede wszystkim spółki wspierające pracę zdalną i handel elektroniczny.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.