REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Irański odwet nie wywołał paniki

Irański atak odwetowy na dwie amerykańskie bazy w Iraku stał się impulsem do wzrostu cen ropy. Baryłka surowca gatunku WTI drożała w środę nad ranem nawet o 4 proc., a jej cena dochodziła do 65,5 USD.
Foto: AFP

Po południu zeszła jednak do 62 USD. Cena baryłki ropy gatunku Brent skoczyła po irańskim ataku do 71 USD, ale później spadła poniżej 68 USD. 2 stycznia, czyli przed likwidacją przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, ropa Brent kosztowała 66,5 USD za baryłkę, a ropa WTI 61,5 USD.

Inwestorzy na giełdach azjatyckich zareagowali wyprzedażą na irański atak rakietowy. Chiński indeks Shanghai Composite stracił 1,2 proc., a japoński Nikkei 225 spadł o 1,6 proc. Reakcja europejskich indeksów była już spokojniejsza. Wiele z nich lekko zyskiwało w czwartek po południu. Sesja w USA zaczęła się od zwyżek. Akcje Boeinga spadały na jej początku o 1,6 proc. w reakcji na tajemniczą czwartkową katastrofę samolotu linii Ukraine International Airways w Teheranie. Cena złota sięgnęła nad ranem 1610 USD za uncję, ale po południu spadła do 1573 USD.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA