REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

Giełda z Hongkongu chce się połączyć z londyńską LSE

Hong Kong Exchanges and Clearing Limited (HKEX), operator giełdy w Hongkongu, złożyła ofertę fuzji London Stock Exchange (LSE). Oferta ta wycenia LSE na 36,6 mld dolarów.
Foto: Bloomberg

Po ogłoszeniu tej oferty papiery LSE zyskiwały nawet 16 proc. sięgając rekordowej ceny 78,94 funtów. Później jednak tempo zwyżek wyhamowało. Inwestorzy zorientowali się, że proponowana fuzja nie jest pewna.

- Zbliżenie HKEX i LSEG na nowo zdefiniuje globalne rynki kapitałowe na nadchodzące dekady. Obie spółki mają świetne marki, finansową siłę i solidną historię wzrostu – stwierdził Charles Li, prezes HKEX.

Giełda w Hongkongu prezentuje swoją ofertę jako szansę na połączenie wiodących centrów finansowych Europy i Azji. Miałyby one stworzyć silną, globalną grupę w sektorze infrastruktury rynkowej.

Ta transakcja pozwoliłaby LSE przyciągać więcej kapitału z Chin oraz umocnić rolę Londynu jako centrum handlu aktywami denominowanymi w juanach. Hongkong wzmocniłby swoją rolę pośrednika pomiędzy ChRL a rynkami rozwiniętymi (rolę, która została osłabiona w wyniku ostatnich masowych protestów w tej metropolii).

HKEX mogłaby choćby zapewnić LSE lepszą możliwość dostarczania danych finansowych inwestorom z Chin kontynentalnych. Giełda z Hongkongu obiecuje również, że przeprowadzi swoją ofertę publiczną w Londynie, by wykazać swoje zaangażowanie na tym rynku.

Transakcja może się rozbić jednak o jeden warunek stawiany przez HKEX. Operator giełdy w Hongkongu deklaruje, że fuzji nie będzie jeśli LSE nie wycofa się z zakupu za 27 mld USD spółki Refinitiv lub jeśli walne zgromadzenie LSE nie zablokuje tej transakcji. Refinitiv to firma dostarczająca dane finansowe (należąca do grupy Thompson-Reuters), której chęć zakupu ogłosiła w sierpniu LSE. To przejęcie miało pozwolić operatorowi londyńskiej giełdy konkurować np. z agencją Bloomberga w branży dostarczania danych finansowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że HKEX zaczęła planować przejęcie LSE kilka miesięcy temu, nie wiedząc o tym, że LSE chce kupić Refinitiv.

Reakcja LSE na ofertę złożoną przez HKEX była więc powściągliwa. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że oferta ta jest wstępna i "opierająca się na wielu warunkach". Zarząd LSE ma więc ją spokojnie rozważyć i odpowiedzieć w stosownym czasie. W komunikacie operatora giełdy londyńskiej zaznaczono również, że LSE "osiąga postępy" przy zakupie Refinitive a przejęcie będzie poddane głosowaniu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w listopadzie.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA