Gospodarka - Kraj

Dobry rok na rynku M&A

Ponad dwieście fuzji i przejęć przeprowadzono w 2018 r. w naszym kraju. Bolączką jest niewielka liczba dużych transakcji.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej

Dokładnych statystyk za cały 2018 r. jeszcze nie ma, ale zgodnie z danymi które nieco ponad dwa tygodnie temu podała Fordata i Navigator od stycznia zawarto już 199 transakcji, a więc można śmiało założyć, że do końca roku ta liczba przekroczy 200. Wprawdzie nie  pobijemy już rekordu z roku 2015 roku kiedy odnotowano 247 transakcji, jednak widać że ich  liczba utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie.

Wspomniane 199 przejęć to o 2,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 r. Największą transakcją w 2018 roku było przejęcie 37 proc. udziałów w czeskiej spółce Unipetrol przez PKN Orlen za około 4,2 mld zł. Jak podają eksperci, wśród transakcji z ujawnioną ceną w 2018 r. odnotowaliśmy 41 małych, 12 tzw. Mid-Capów oraz 10 dużych, w tym siedem wartych  więcej niż miliard złotych. Nie odnotowano natomiast żadnej megatransakcji, takiej jak np. dwa lata temu sprzedaż Allegro i pakietu akcji Pekao ( obie o wartości powyżej 10 mld zł).

Największą grupę sprzedających w 2018 r. stanowili prywatni przedsiębiorcy, odpowiadający za połowę zrealizowanych transakcji. Jest to związane z coraz  powszechniejszym zjawiskiem sprzedaży przedsiębiorstw przez ich założycieli, którzy stanęli w obliczu problemu sukcesji.

Widać też dużą aktywność funduszy PE. W  2018 r. zainwestowały w 21 polskich spółek.

- Zaufanie inwestorów kapitałowych zyskiwały spółki oferujące usługi o wąskiej specjalizacji, należące do innowacyjnych branż oraz oferujące unikalne rozwiązania produktowe. Dobrym przykładem jest przejęcie spółki Aludesign, producenta elementów aluminiowych dla branży meblarskiej, przez Tar Heel Capital. Fundusz docenił potencjał dywersyfikacji sprzedaży w innych branżach oraz możliwości technologiczne spółki  - mówi Jan Kospin, dyrektor w Navigator Capital Group. Dodaje, że inną ciekawą transakcją było przejęcie grupy ITP przez Abris Capital Partners. Spółka świadczy usługi  z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii oraz fitness. Jest również właścicielem marki Neauvia, będącej producentem i dystrybutorem linii organicznych wypełniaczy tkankowych oraz kosmoceutyków.

- Takie transakcje świadczą o rosnącej dojrzałości rynku polskiego. Są również odzwierciedleniem zmiany rozłożenia przewag konkurencyjnych w Polsce, przy rosnącym znaczeniu przewagi technologicznej – podsumowuje Kospin.

Wysoka aktywność M&A, zarówno na świecie jak i w Polsce, jest wspierana przez pozytywną koniunkturę ekonomiczną, niskie stopy procentowe oraz  istotne rezerwy gotówkowe zebrane przez przedsiębiorstwa czy instytucje finansowe i powiernicze.

- Powyższe czynniki przekładają się m.in. na wysoką aktywność funduszy typu private equity  i  venture capital. W 2017 roku wartość inwestycji funduszy private equity w skali globalnej wyniosła aż 467 mld dolarów, co jest najwyższym wynikiem od czasu ostatniego kryzysu finansowego – podkreśla Szymon Pankowski, menedżer w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.