GUS: Płace i zatrudnienie w firmach. Podwyżki wciąż solidne

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się we wrześniu o 6,6 proc. rok do roku. To jeden z najsłabszych wyników w tym roku. Ale patrząc w szerszej perspektywie, wzrost płac utrzymuje się w pobliżu 7 proc. rocznie.

Publikacja: 17.10.2019 10:28

GUS: Płace i zatrudnienie w firmach. Podwyżki wciąż solidne

Foto: Bloomberg

Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw, obejmującym firmy z co najmniej 10 pracownikami, wzrosła o 7,1 proc. rok do roku, po 6,8 proc. w sierpniu.

Na pierwszy rzut oka czwartkowe dane GUS są więc rozczarowujące. Tym bardziej, że wzrost płac zwolnił drugi miesiąc z rzędu. W lipcu wynosił 7,4 proc. rok do roku.

Średnio w minionych trzech miesiącach dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wynosiła jednak 6,9 proc. rok do roku, dokładnie tyle, ile średnio od początku roku. – Mamy do czynienia z pewną stabilizacją dynamiki płac w dużych firmach – skomentowała Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się we wrześniu o 2,6 proc. rok do roku, tak jak w sierpniu i zgodnie z szacunkami ankietowanych przez „Parkiet" ekonomistów.

W porównaniu do sierpnia zatrudnienie zmalało o 4 tys. osób (około 0,1 proc.), podobnie jak w tym samym okresie 2018 r. Była to jednak druga miesięczna zniżka zatrudnienia z rzędu i już czwarta w tym roku. W rezultacie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu tylko o 18 tys. osób wyższe niż na początku roku, podczas gdy w takim samym okresie 2018 r. zwiększyło się o 38 tys. osób, a rok wcześniej o ponad 70 tys.

- Najprawdopodobniej przedsiębiorcy ograniczają liczbę nowo tworzonych etatów w obliczu rosnących problemów ze znalezieniem pracowników, rosnących kosztów pracy oraz niepewności co do przyszłości . Kolejne miesiące będą, jak można sądzić, upływały w podobnej „atmosferze" – oceniła Monika Kurtek.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów