Gospodarka - Kraj

Nowy Ład czy dolewanie oliwy? Potrzebne są szczegóły

Rządowy program to ryzyko zwiększenia popytu na mieszkania przy kulejącej podaży. Niewykluczone jednak, że lepiej zarabiający nie będą już tyle kupować.
Foto: Adobestock

Zapowiedź inicjatyw rządowych na rynku mieszkaniowym w ramach Nowego Ładu stała się pretekstem do kupowania akcji deweloperów. Kursy większości spółek rosły po solidne kilka procent, choć później euforia nieco opadła. Niemniej Atal, Archicom i Marvipol zanotowały nowe rekordy intraday.

Na razie mamy nie do końca spójne zapowiedzi decydentów. Jeśli chodzi o samą ideę, Nowy Ład ma wspierać osoby ze zdolnością kredytową, ale bez funduszy na wkład własny: poręczenie państwa ma spowodować, że wkład nie będzie wymagany. Program ma promować wielodzietność: każdy nowy obywatel oznaczać będzie spłatę przez państwo części kredytu. Dodatkowo resort rozwoju zapowiedział bon – głównie dla osób bez zdolności kredytowej, które mogłyby partycypować w budownictwie społecznym – tu również im więcej dzieci, tym wyższe wsparcie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.