REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Kraj

Inflacja nie ruszy stóp

Silny wzrost inflacji, który rozpoczął się w grudniu, będzie przejściowy. W kolejnych kwartałach będzie ona wracała do celu NBP na poziomie 2,5 proc. – oceniła w środowym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej.
Foto: Adobestock

Rada zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów na pierwszym w 2020 r. posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna NBP od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. „Obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" – napisała RPP. To stała formułka w komunikatach tego gremium.

We wtorek GUS wstępnie oszacował, że inflacja w grudniu przyspieszyła do 3,4 proc. rok do roku z 2,6 proc. w listopadzie. To odczyt najwyższy od października 2012 r., bliski górnej granicy (3,5 proc.) pasma dopuszczalnych odchyleń od celu NBP. W reakcji na te dane wielu ekonomistów zrewidowało w górę swoje prognozy inflacji na 2020 r. z niespełna 3 proc. do nawet 3,9 proc. W samym I kwartale może ona przewyższyć nawet 4,5 proc. rok do roku. Potem jednak powinna stopniowo hamować.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA