Fundusze Ameryki Łacińskiej: Brazylia dała zarobić

Wrzesień był bardzo udany dla funduszy inwestujących w Rosji oraz w Turcji (choć akurat ta druga grupa ma bardzo dużo do odrobienia). Z kolei na czoło pod względem wyników za ostatnie cztery tygodnie wysuwają się fundusze inwestujące w akcje spółek Ameryki Łacińskiej, głównie za sprawą lepszych nastrojów na giełdzie brazylijskiej.

Publikacja: 17.10.2018 05:00

Fundusze Ameryki Łacińskiej: Brazylia dała zarobić

Foto: AFP

Silne zwyżki, jakie widać na wykresie brazylijskiego indeksu Bovespa, związane są z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich, w której zwyciężył Jair Bolsonaro. Polityk zapowiadał, że wydobędzie kraj z kryzysu spowodowanego korupcją, przestępczością i słabnącą gospodarką. Odniósł zdecydowane zwycięstwo, uzyskując aż 46,7 proc. głosów. Druga tura wyborów odbędzie się 28 października.

Na lepszej sytuacji brazylijskiej giełdy skorzystali już uczestnicy kilku polskich funduszy inwestujących w tamtejsze spółki. Do wyboru są trzy rozwiązania. Najsilniej urósł dotąd Investor Ameryka Łacińska – jego stopa zwrotu za ostatnie cztery tygodnie to około 18 proc. (-1,6 proc. od początku roku), a wynika to też pewnie z tego, że ma z całej trójki największą ekspozycję na brazylijskie spółki. Nie jest to jednak typowy fundusz zarządzany aktywnie. „Subfundusz inwestuje w jednostki uczestnictwa emitowane przez subfundusz Deutsche Invest I Latin American Equities zagranicznego funduszu Deutsche Invest I, inwestującego aktywa w akcje i inne papiery wartościowe spółek mających siedzibę lub prowadzących działalność w krajach Ameryki Łacińskiej (np. Argentynie, Brazylii, Chile, Kolumbii, Meksyku, Wenezueli)" – czytamy w karcie funduszu. Podobną strategię mają też pozostałe dwa fundusze: MetLife Akcji Ameryki Łacińskiej oraz NN (L) Ameryki Łacińskiej. Za ostatnie cztery tygodnie ich wyniki to około 10 proc. na plusie. Są też bardziej zdywersyfikowane. W ich portfelach udział spółek brazylijskich – według ostatnich dostępnych danych – wynosi odpowiednio 60 i 54 proc. Drugą pozycję ma Meksyk. paan

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Milion zalet niezależnych doradców to wciąż za mało dla Kowalskich
Fundusze inwestycyjne
Polskie akcje nie zasłużyły sobie na tak niskie wyceny
Fundusze inwestycyjne
TFI przyciągają gotówkę i zyskują nowe aktywa
Fundusze inwestycyjne
Wysokie dywidendy i atrakcyjne wyceny nie umkną uwadze
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Fundusze inwestycyjne
Fundusze. Zyskują pasywne i cały rynek
Fundusze inwestycyjne
Quercus blisko ceny docelowej z rekomendacji, Skarbiec kuleje