GPW czeka na czwartkowy poranek

Sesja środowa na rynku warszawskim skończyła się skromnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 0,35 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,26 procent.

Publikacja: 18.09.2024 18:26

GPW czeka na czwartkowy poranek

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Obrót w koszyku blue chipów zbliżył się do 1,07 mld złotych, gdy na całym rynku wyniósł niespełna 1,25 mld złotych. Z perspektywy końca sesji widać, iż rynek schował się dziś w scenariuszu powielania zachowań rynków bazowych i solidarnego oraz skorelowanego ze światem oczekiwania na wieczorny komunikat FOMC. W efekcie, rozdanie można uznać za niewiele wnoszące do obrazu rynku i podtrzymujące konsolidację indeksu WIG20 w rejonie 2300 pkt.

Nie ma jednak wątpliwości, iż sesja w największym stopniu była czekaniem na poranek czwartkowy, gdy GPW razem z innymi rynkami europejskimi będzie mogła zareagować na wieczorny komunikat FOMC, prognozy ekonomiczne amerykańskiego banku centralnego, konferencję prezesa Rezerwy Federalnej i – prawdopodobnie najważniejsze – oczekiwania członków FOMC, co do przyszłości polityki monetarnej w USA. Patrząc na oczekiwania rynku i wyceny ścieżki, jaką podąży Fed w kolejnych kwartałach właśnie prognoza dynamiki obniżek ceny kredytu jawi się jako najistotniejsza. Fed może też zaskoczyć rynek wymową komunikatu dokonując obniżki o ledwie 25 punktów bazowych i przy jednoczesnym przejściu na pozycje gotowości do szybszego dostosowania polityki do sytuacji na rynku pracy.

Każdy ze scenariuszy jawi się jako nie do końca wyceniony. W efekcie, jutrzejszy poranek ma w sobie potencjał mocnego ruszenia cenami w Warszawie i podniesienia zmienności. W przypadku GPW trzeba też pamiętać o wpływie polityki Fed na siłę dolara, co bezpośrednio wiąże się z zależnością kondycji WIG20 o relacji złotego z amerykańską walutą. W tym kontekście spokojna w sumie sesja środowa jawi się jako zrozumiała i uzasadniona.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie
Giełda
WIG nie chce się zatrzymywać na 100 tys. pkt. WIG20 atakuje 2800 pkt
Giełda
WIG wspina się powyżej 100 tys. pkt
Giełda
W Warszawie święto. Szeroki rynek pędzi