Fundusze inwestycyjne TFI

TFI pozbywały się akcji we wrześniu

Fundusze inwestycyjne w ubiegłym miesiącu pozbyły się akcji na GPW za około 107 mln zł - szacuje Trigon DM.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

Jak podsumowują analitycy Trigona DM, saldo sprzedaży we wrześniu we wszystkich kategoriach funduszy w pełni, lub częściowo związanych z rynkiem akcji, ponownie pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Odpływy z polskich akcji dotyczyły zarówno funduszy szerokiego rynku (111 mln zł), jak i małych i średnich spółek (78 mln zł). Pozostałe kategorie funduszy, oprócz absolutnej stopy zwrotu, zakończyły miesiąc z napływami, ale były one najniższe od poprzednich pięciu miesięcy.

Większość napływów trafiła ponownie do funduszy bezpiecznych. Fundusze obligacji i pieniężne odnotowały razem napływy na poziomie 2,3 mld zł, podobnie jak poprzednim miesiącu. Łączne napływy do funduszy rynku kapitałowego wyniosły zatem 2,44 mld zł. Z funduszy rynku niepublicznego odpłynęło 56 mln zł.

Zdecydowana większość TFI odnotowała napływy netto. Najwięcej, prawie 0,5 mld zł, pozyskał NN TFI. Pozytywnie wyróżniały się również inne „bankowe" TFI. Zdecydowanie gorzej wypadają towarzystwa należące do grup ubezpieczeniowych, które mogą ciągle odczuwać presję odpływów z polis z UFK. Na największym minusie był Noble TFI (161 mln zł).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.