Fundusze inwestycyjne TFI

Akcje: Fundusze emerytalne kupują przy debiutach

Otwarte fundusze emerytalne w lipcu najprawdopodobniej skusiły się na akcje debiutujących spółek.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

„Według naszych szacunków fundusze emerytalne kupiły w lipcu akcje za około 700 mln zł. Popyt był po połowie rozłożony na akcje polskie i zagraniczne. Na zakupy polskich akcji mogły wpłynąć IPO Onde i Cavatina" – wskazują analitycy Trigona DM. Jak podkreślają, nastawienie funduszy emerytalnych w lipcu było wyjątkowo zgodne i większość z nich kupowała zarówno akcje polskie, jak i zagraniczne. Trigon DM wyliczył, że alokacja OFE w polskie akcje spadła o 0,1 pkt proc. miesiąc do miesiąca, do 80,1 proc., i jest powyżej progu 75 proc.

Co ciekawe, popyt OFE na polskie akcje w dwóch wcześniejszych miesiącach był w okolicach zera. Wówczas jednak OFE były bardziej podzielone – część z nich kupowała akcje (np. Aviva OFE i PZU OFE), część się ich pozbywała (MetLife OFE).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.