Fundusze inwestycyjne TFI

Tylko szczęściarze zdołali na polskich akcjach zarobić więcej niż za granicą

Wśród najlepszych funduszy po pierwszej połowie roku trzon stanowią strategie inwestujące w akcje firm nowoczesnych gałęzi gospodarczych notowanych zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce.
Foto: Bloomberg

Po blisko sześciu miesiącach tego roku na czele polskich funduszy znajdziemy strategie, które w dużym stopniu stawiają na producentów gier.

Hossa producentów gier

Mija pierwsza połowa 2020 r., którą inwestorzy wspominać będą z pewnością długo. Jej początek był dość spokojny, natomiast od końca lutego do połowy marca na giełdach w Europie i Stanach Zjednoczonych doszło do silnej przeceny akcji. Potem jednak indeksy, szczególnie amerykańskie, w niewiele mniejszym tempie ruszyły do odrabiania strat. Dużym zaskoczeniem może być siła spółek technologicznych, w tym największych gigantów, w których wycenie część inwestorów dopatrywała się bańki spekulacyjnej. Tymczasem tego typu spółki przez pandemię przeszły jeszcze silniejsze i zdołały wynieść Nasdaq na nowe historyczne maksima. S&P 500 zdołał jak na razie dotrzeć w okolice szczytów z lutego i obecnie jest około 5 proc. pod kreską, licząc od początku roku. Strata niemieckiego DAX sięga zaś 7 proc. MSCI EMI, indeks rynków wschodzących, traci 11 proc. WIG20 wypada na jego tle gorzej, bo wciąż jest 17 proc. niżej niż na przełomie roku. Z kolei strata WIG sięga 13 proc. Na krajowym rynku tylko indeks małych spółek notuje zwyżki, zbliżające się do 14 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.