REKLAMA
REKLAMA

Fundusze inwestycyjne TFI

Fundusze absolutnej stopy zwrotu wciąż pod presją

Aktywa wciąż spadają w związku z odwrotem klientów. Ich z kolei zawodzą wyniki inwestycji. Te – liczą zarządzający – mają się w tym roku poprawić.
Foto: Adobestock

Ubiegły rok dla funduszy zaliczanych do grupy absolutnej stopy zwrotu (ASZ) był egzaminem, który nie wszyscy zdali – przyznają sami zarządzający. Odpływy z tego rodzaju strategii wciąż się jednak utrzymują, a aktywa drastycznie topnieją. Jaki plan mają TFI?

Rok ciężkiej próby

Klienci na poważnie zaczęli się wycofywać z funduszy absolutnej stopy zwrotu w czerwcu ubiegłego roku. Oczywiście nie dotyczyło to wszystkich TFI – największe spadki aktywów notowały fundusze zarządzane wówczas przez Altus TFI, Rockbridge TFI oraz ówczesny Trigon TFI (dziś Lartiq TFI), ale też Opoka TFI czy Quercus TFI. W kolejnych miesiącach sytuacja wcale się nie uspokajała, a najgorszy był wrzesień – wtedy z funduszy absolutnej stopy zwrotu klienci wycofali blisko 1,5 mld zł. Oczywiście nieprzypadkowo, bowiem większość funduszy absolutnej stopy zwrotu działa w ramach funduszy zamkniętych, z ograniczoną możliwością wypłaty środków – zwykle raz na kwartał.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA