REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Giełda będzie handlować zbożem. Ma porozumienie z Elewarrem

Warszawska giełda podpisała memorandum o współpracy z państwowym Elewarrem – spółką skupującą zboże. Stworzą sieć magazynów, na potrzeby elektronicznej giełdy surowców rolnych.
Foto: Bloomberg

O wadze projektu, zwłaszcza tuż przed wyborami parlamentarnymi, świadczy grono polityków i urzędników, które podpisało dziś porozumienie o współpracy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z państwową spółką zbożową.

Na specjalnej konferencji w Zamościu swoje podpisy pod memorandum złożyli dziś - minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Leszek Skiba, wicepremier Jacek Sasin, prezes giełdy Marek Dietl, prezes Elewarru Daniel Korona oraz przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), największej państwowej agencji rolnej. Giełda, a tak naprawdę konsorcjum trzech instytucji, reprezentowane przez GPW, ma współpracować z Elewarrem w celu stworzenia sieci magazynów zbóż. Zboża przechowywane w magazynach Elewarru będą przedmiotem obrotu giełdowego na „Platformie Żywnościowej". Sieć autoryzowanych magazynów ma gwarantować transakcje w towarze na giełdowym rynku rolnym, który dopiero ruszy.

Do wejścia w ten nowy dla siebie obszar wymiany towarowej surowców rolnych warszawski parkiet przygotowuje się od miesięcy. O projekcie informowaliśmy już w styczniu, gdy konsorcjum składające się z GPW, zależnej od niej Towarowej Giełdy Energii – oraz Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych wygrało  warty 6,3 mln zł przetarg na opracowanie platformy żywnościowej.  Trzy instytucje miały wymyślić, w jaki sposób może działać w Polsce tzw. platforma żywnościowa, czyli elektroniczna giełda surowców rolnych.

Dziś wiadomo już nieco więcej, jak poinformował na konferencji minister Ardanowski, Platforma Żywnościowa będzie przeznaczona dla producentów zbóż i innych trwałych produktów, które mogą być przechowywane dłuższy czas, które są w obrocie na głównych giełdach światowych, jak giełdy w Chicago i Paryżu. Teraz handel nimi ma się też przenieść nad Wisłę. - Utworzenie Platformy przyczyni się do koncentracji podaży krajowych towarów rolno-spożywczych. Dla mnie ważne jest to, że giełda ta da możliwość kontraktów terminowych, czyli da możliwość ustalania cen transakcyjnych zbiorów, które będą dopiero za kilka miesięcy – powiedział Jan Ardanowski, szef resortu rolnictwa.

Sama giełda dość długo nie chciała informować o szczegółach. „Trwają prace koncepcyjne" – informowało biuro prasowe. Memorandum jest więc pierwszą pewną informacją na temat tego projektu niemal od stycznia. Tymczasem Platforma Żywnościowa, choć brzmi dość niepozornie, jest strategicznym projektem, który ma wspierać rozwój sektora rolniczego w Polsce, przez umożliwienie handlu na ogromną skalę. Do tego potrzebna jest możliwość zapewnienia wielkich ilości zboża – jakich jeden rolnik nie jest w stanie zapewnić, ale już kilkadziesiąt czy kilkaset dostawców – tak. A takie zapasy trzeba gdzieś przechowywać – stąd potrzebna była sieć magazynów.

Stworzenie giełdowego rynku rolnego, który został ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jest jedną z kluczowych inicjatyw strategicznych #GPW2022. Zdaniem Lesza Skiby, podsekretarza stanu w resorcie finansów, Platforma pozwoli rolnikom na większe zyski z produkcji rolnej, dzięki skróceniu łańcucha dostaw.– Dziś znaczną część zysków przejmują pośrednicy, inicjatywa GPW da szansę na większy udział rolników w marży. Ceny produktów rolnych płacone przez finalnych konsumentów dzięki Platformie Żywnościowej mogą spaść – skomentował Skiba.

Na jakim etapie są prace do uruchomienia giełdowego rynku rolnego? Od stycznia konsorcjum zdążyło już stworzyć studium wykonalności i dokumentację operacyjną, które określają organizację giełdowego rynku rolnego. Jako pierwszy ruszy pilotaż – obrót jednym surowcem, na który wybrano pszenicę konsumpcyjną. W pierwszej kolejności konsorcjum stworzy rynek bazowy z fizyczną dostawą towarów, uruchomienie rynku terminowego jest rozważane jako następne działania.

- Rozpoczniemy obrót towarami rolnymi w II kwartale przyszłego roku – powiedział Marek Dietl, prezes GPW. – Przygotowaliśmy rozwiązania, dzięki którym nowoczesne mechanizmy obrotu oferowane na rynku kapitałowym będą mogły służyć również polskiemu rolnictwu.– dodał.

Platforma Zbożowa może wnieść trochę świeżego powietrza do krajowego handlu zbożowego, np. wprowadzić mechanizm ustalania cen zobiektywizowanych w relacji do oczekiwań rolników i innych podmiotów handlujących na rynku giełdowym. Dostęp do usług giełdy pozwoli też prawdopodobnie powiększyć udział Elewarru w rynku handlu zbożem. - Elewarr nie tylko zamierza uczestniczyć w uruchomieniu projektu handlu giełdowego zbożem, ale co ważne zamierza również prowadzić swój obrót zbożem na bazie oferowanych usług przez tworzoną platformę żywnościową – mówi Daniel Alain Korona, prezes Elewarru.

Jak mają działać autoryzowane magazyny? Ich sieć umożliwi fizyczne rozliczenie transakcji z dostawą towaru. Sieć w przyszłości ma pokrywać cały kraj i będzie odpowiedzialna za jakość przechowywanego zboża, ewidencjonowanie towaru, rozliczenie transakcji w towarze i fizyczną dostawę produktów. Z kolei Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych będzie obsługiwała zabezpieczenia i rozliczenia finansowe.

Realizację całego projektu „Platforma Żywnościowa" nadzoruje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, któremu powierzyło go Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako podległej instytucji wykonawczej. KOWR jest liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą także Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Środki na pokrycie kosztów realizacji projektu pochodzą z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Gospostrateg.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA