REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KDPW znowu tnie opłaty

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zdecydował się na kolejne cięcie opłat. Tym razem na obniżki mogą liczyć nowi klienci repozytorium transakcji (KDPW_TR).
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Opłaty spadną średnio o 60 proc. dla nowych klientów, którzy od 1 kwietnia do 31 grudnia przystąpią do repozytorium transakcji. Dla generalnego uczestnika raportującego opłata roczna została ustalona na 15 tys. zł i jest o 62 proc. niższa od opłaty regularnej (40 tys. zł). W przypadku zwykłego uczestnika raportującego obniżka sięga 60 proc. (4 tys. zł stawki promocyjnej wobec 10 tys. zł regularnej opłaty), a w przypadku indywidualnego uczestnika raportującego promocyjna opłata jest o 61 proc. niższa od stawki regularnej (1,4 tys. zł wobec 3,6 tys. zł).

Jak podkreśla KDPW, nowe poziomy opłat mają na celu przyciągnięcie nowych klientów do usług oferowanych przez KDPW_TR, szczególnie w kontekście niepewności związanej z brexitem. Aktualnie bowiem w Unii Europejskiej zarejestrowanych jest dziewięć repozytoriów transakcji, z czego cztery w Wielkiej Brytanii.

Repozytorium transakcji prowadzone przez KDPW zostało zarejestrowane w Europejskim Urzędzie Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych w 2013 r. i było jedną z czterech pierwszych tego typu instytucji zarejestrowanych w Europie.

Aktualnie uczestnikami KDPW_TR są 254 podmioty z dziewięciu państw. Uczestnicy repozytorium transakcji w KDPW łącznie raportują w imieniu ponad 25 tys. podmiotów. Od momentu uruchomienia tej usługi do KDPW zgłoszonych zostało ponad 1,38 mld raportów dotyczących instrumentów pochodnych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA