Finanse

Spółki poznają wszystkich swoich akcjonariuszy?

Pojawiają się postulaty, aby system informatyczny pozwalał firmom na bieżąco identyfikować nie tylko inwestorów mających co najmniej 0,5 proc. ich kapitału, ale wszystkich.

Mirosław Kachniewski, prezes SEG, podkreśla, że identyfikacja dla spółek jest ważna, ale system nie może być drogi.

Foto: materiały prasowe

W Ministerstwie Finansów odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego dyskutowano o projekcie nowelizacji ustawy o ofercie. Jeden z ciekawszych wątków dotyczył rejestru akcjonariuszy spółek publicznych, który ma być efektem wdrożenia unijnej dyrektywy dotyczącej identyfikacji akcjonariuszy, przekazywania informacji i ułatwiania wykonywania praw akcjonariuszy.

Czy to wykonalne?

Dyrektywa, która ma zostać wdrożona do września 2020 r., dąży do ułatwienia przepływu informacji pomiędzy spółką i akcjonariuszami oraz zwiększenia ich zaangażowania w działalność spółki. Zakłada, że państwa członkowskie muszą zapewnić takie mechanizmy prawne, które umożliwią spółkom identyfikację swoich aktualnych akcjonariuszy mających co najmniej 0,5 proc. udziału w ich kapitale.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.